Korzystając ze świadczeń zdrowotnych w NZOZ Medycyna Rodzinna lub zwracając się o ich udzielenie, zgodnie z ustawą masz prawo do:

    • Świadczeń zdrowotnych odpowiadających wymaganiom aktualnej wiedzy medycznej udzielanych z należytą starannością, udzielanych według przejrzystej obiektywnej i opartej na kryteriach medycznych procedurze ustalającej kolejność dostępu do tych świadczeń, udzielanych natychmiast w stanach zagrożenia zdrowia lub życia. Posiadasz również prawo do zasięgnięcia opinii innego lekarza lub zwołania konsylium.

 

    • Wyrażenia zgody na udzielenie określonych świadczeń zdrowotnych po uzyskaniu wszystkich niezbędnych informacji o swoim stanie zdrowia oraz zaproponowanej formie leczenia, wyrażonej na piśmie w przypadku zabiegu operacyjnego albo zastosowania metody leczenia lub diagnostyki stwarzających podwyższone ryzyko.

 

    • Tajemnicy informacji związanych z Tobą, w tym o Twoim stanie zdrowia uzyskanych w związku z wykonywaniem zawodu przez pracowników medycznych.

 

    • Zgłaszania działań niepożądanych produktów leczniczych osobiście lub przez osoby trzecie. Zgłoszeniu podlega każde niekorzystne niezamierzone działanie produktu leczniczego osobie wykonującej zawód medyczny, podmiotowi odpowiedzialnemu za wprowadzenie produktu do obrotu lub Prezesowi Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

 

    • Zgłaszania sprzeciwu wobec opinii albo orzeczenia lekarza, jeżeli nie zgadzasz się z treścią orzeczenia lub opinii a postępowanie odwoławcze w odniesieniu do opinii i orzeczeń nie jest uregulowane w odrębnych przepisach prawa. Możesz wnieść sprzeciw do Komisji Lekarskiej działającej przy Rzeczniku Praw Pacjenta w terminie 30 dni od dnia wydania opinii albo orzeczenia przez lekarza orzekającego o Twoim stanie zdrowia.

 

    • Dostępu do dokumentacji medycznej dotyczącej Twojego stanu zdrowia oraz udzielonych świadczeń zdrowotnych, w tym udostępnienia dokumentacji również osobie przez Ciebie upoważnionej do wglądu w formie kopii, wydruku lub odpisu. Pierwsza kopia dokumentacji jest wydawana nieodpłatnie.

 

    • Poszanowania intymności i godności w czasie udzielania świadczeń zdrowotnych, w tym obecności podczas wizyty, badania osoby bliskiej, wyrażenia zgody na obecność przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych innych osób niż udzielające tych świadczeń, leczenia bólu w zależności od stopnia jego nasilenia.

 

  • Poszanowania życia prywatnego i rodzinnego, w tym dodatkowej opieki pielęgnacyjnej oraz bezpłatnego pobytu wraz z pacjentem małoletnim lub posiadającym orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności jego przedstawiciela ustawowego lub opiekuna faktycznego, kontaktu osobistego, telefonicznego lub korespondencyjnego z innymi osobami.

 

Szczegółowe informacje w zakresie praw pacjenta znajdziesz na stronach:

 

 

  • tekst ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta - Link to PDF document pobierz pdf

 

Telefoniczna Informacja Pacjenta:

800 - 190 - 590
(połączenie bezpłatne z tel. stacjonarnych i komórkowych)
czynna pn. - pt. w godz. 8.00 - 18.00

 

Biuro Rzecznika Praw Pacjenta:

ul. Młynarska 46
01-171 Warszawa
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel: (22) 532 - 82 - 50
fax: (22) 506 - 50 – 64